Zatkany zlew to jeden z najczęściej występujących problemów w gospodarstwach domowych. Nieprzyjemny zapach i stojąca woda w misie bez wątpienia utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście można sobie z tym poradzić, nawet bez pomocy fachowca. Jak skutecznie udrożnić zlew? Czytaj dalej i poznaj 5 sprawdzonych sposobów!
Zatkany zlew – gdzie leży przyczyna?
Problem zatkanego zlewu dotyczy wielu domów. Rury odpływowe mogą się zatykać z wielu przyczyn. Zwykle to skutek wlewania do nich resztek jedzenia, tłuszczu czy gęstych sosów. Nierzadko powodem powstawania zatorów mogą być też wady konstrukcyjne instalacji. Często jednak dochodzi do zatkania zlewu na skutek prawidłowego użytkowania.
Zatkana rura odpływowa daje charakterystyczne objawy. Jednym z najczęściej występujących jest wolno spływająca woda w zlewie lub całkowite zatkanie odpływu. Możesz też wyczuć nieprzyjemny zapach zalegających w odpływie resztek jedzenia. Często pojawia się też dziwny dźwięk w rurach podczas spływania wody.
Jak udrożnić zlew? 5 sprawdzonych sposobów
Zapchany zlew to problem, który zwykle uprzykrza życie. Na szczęście jednak można sobie z tym poradzić. Zarówno rynek, jak i sieć oferują wiele skutecznych rozwiązań do odtykania zlewozmywaka. Zastanawiasz się, jak udrożnić zlew? Czytaj dalej i poznaj 5 skutecznych sposobów, które pozwolą Ci zapomnieć o tym problemie!
1. Środki chemiczne
Pierwszym rozwiązaniem, po które sięga się zdecydowanie w pierwszej kolejności, są środki chemiczne do udrażniania rur. Większość dostępnych na rynku preparatów sprawdzi się, jeśli zator znajduje się w pobliżu otworu odpływowego. Ich zaletą jest łatwa dostępność. Warto jednak pamiętać o tym, że ich działanie jest silnie żrące i mogą być groźne dla zdrowia. Nieprawidłowo dobrane do typu instalacji mogą być dla niej bardzo niebezpieczne. Stosując środki chemiczne, musisz kierować się zaleceniami producenta. Pamiętaj także o tym, że nie wolno ich wlewać, jeśli w zlewie stoi woda.
2. Domowe specyfiki
Alternatywą dla środków chemicznych są domowe preparaty, które bez problemu przygotujesz samodzielnie. To rozwiązanie należy do zdecydowanie bardziej ekologicznych niż produkty żrące. Zwykle wszystkie niezbędne składniki, które mogą pomóc udrożnić zlew, znajdują się już w naszych kuchennych szafkach. Najczęściej bowiem stosuje się mieszankę sody oczyszczonej z octem. Wystarczy, że do zatkanego zlewozmywaka wsypiesz pół szklanki sody i wlejesz pół szklanki octu. Następnie musisz zatkać szmatką odpływ i poczekać, aż pojawi się piana. Po około 30 minutach należy ją zalać wrzątkiem.
3. Drobne narzędzia
Zdarza się, że domowe sposoby, a nawet środki żrące nie radzą sobie z zatorem. Nie są też polecane, jeśli w zlewie stoi woda. Wówczas możesz wykorzystać proste narzędzia, które z pewnością masz w domu. Na początek skorzystaj z klasycznego, gumowego przepychacza. Końcówka przyrządu pełni funkcję ssąco-tłoczącą, dzięki czemu dobrze radzi sobie z zatorami. Pamiętaj jednak o konieczności zatkania otworu przelewowego np. szmatką. Następnie przyłóż gumową końcówkę do odpływu i energicznymi ruchami spróbuj udrożnić zlew.
Może się okazać, że zator jest umiejscowiony w dalszych częściach instalacji. Wówczas skutecznym rozwiązaniem jest zwykle użycie nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, takiego jak np. żmija. To specjalny drut, zakończony ostrą końcówką, zwinięty w sprężynę o długości kilku metrów. Przyrząd jest wyposażony w korbę, która służy do wkręcania sprężyny do kanalizacji. Sprzęt jest łatwo dostępny i relatywnie tani. Jest też bardzo prosty w obsłudze. W wielu przypadkach jest efektywniejszy niż gumowy przepychacz.
4. Odkręcenie syfonu
Zdarza się, że zator jest duży i mocno zapchał syfon. Wówczas ani środki chemiczne, ani zastosowanie narzędzi może nie być skuteczne. Zanim jednak wezwiesz fachowca, spróbuj rozmontować syfon, jeśli to możliwe. Być może utknęły w nim resztki jedzenia. Przed rozkręceniem elementu koniecznie przygotuj misę lub wiadro – z pewnością wycieknie z niego trochę wody. Warto przy tym pamiętać o tym, by wybrać syfon wykonany z wysokiej jakości tworzyw. Dzięki temu pozostanie niezawodny nawet pomimo częstego demontowania.
5. Lepiej zapobiegać niż przetykać
Czy wiesz, że można ograniczyć ryzyko zatoru w odpływie? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że tylko poprawnie wykonana instalacja będzie prawidłowo funkcjonować. Upewnij się, że każdy jej element jest właściwie dopasowany i wyróżnia się naprawdę wysoką jakością. Pamiętaj także o tym, że powstawaniu zatorów sprzyja regularne wrzucanie do odpływu resztek jedzenia czy tłuszczu.
Jedną ze sprawdzonych metod, która pozwala uniknąć zapchanego zlewu, jest montaż młynka do odpadów. Skutecznie mieli odpady wpadające do odpływu, co zapobiega powstawaniu zatorów. Zakup urządzenia to inwestycja, która pozwala uniknąć kosztów związanych z udrażnianiem zlewu. Co ciekawe, rozwiązanie to zapobiega też wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu z odpływu.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak szybko i skutecznie udrożnić zlew. Pamiętaj o tym, że możesz zminimalizować ryzyko zapychania odpływu poprzez montaż młynka do odpadów. Inwestycja w to rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć wysokich kosztów związanych z usunięciem zatoru, a także ułatwi Ci sprzątanie i zmywanie naczyń. Poszukujesz wysokiej jakości rozdrabniaczy? Zatem sprawdź, jakie modele przygotowaliśmy w ofercie naszego e-sklepu – na pewno wybierzesz spośród nich młynek dla siebie!