
Zlewozmywak pełni w kuchni niezwykle ważne funkcje. Aby korzystanie z niego było komfortowe, musi być zamontowany we właściwym miejscu. Coraz większym zainteresowaniem – zarówno wśród użytkowników, jak i projektantów – cieszą się aranżacje, w których zlew jest umieszczony pod oknem. Zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie? Czytaj dalej – w poniższym artykule przyjrzymy się zaletom montażu zlewu pod oknem.
Zlew w kuchni pod oknem – czy to dobry pomysł?
Kuchnia jest sercem domu. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że przykładamy dużą wagę do jej aranżacji. Wnętrze powinno łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę. Pomysłów na urządzenie tego pomieszczenia może być wiele. Jednym z nich jest zaaranżowanie strefy zmywania pod oknem. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Ma ono bowiem wiele zalet.
Zlew w kuchni pod oknem prezentuje się niezwykle oryginalnie. Nietuzinkowy design takiej strefy zmywania szczególnie pasuje do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich czy minimalistycznych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać to rozwiązanie także w kuchni klasycznej. Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem wiąże się z możliwością podziwiania widoku z okna podczas zmywania. Dzięki temu mycie naczyń przebiega w przyjemniejszej atmosferze. Rozwiązanie to niekiedy pozwala też na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. Montaż komory pod oknem to także gwarancja ciągłego dostępu do naturalnego światła dziennego, co poprawia komfort pracy. Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem ma też sens ze względów praktycznych. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem, w którym zbiera się wilgoć. Zlew pod oknem pozwala na dobrą wentylację wnętrza.
Jaki zlew najlepiej sprawdzi się w kuchni pod oknem?
Instalacja zlewozmywaka pod oknem może być bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, o ile zadbasz o detale. Kluczowa kwestia to wybór odpowiedniego zlewu. Rynek oferuje mnóstwo możliwości. Dostępne produkty różnią się między sobą ilością komór, a także materiałem, z jakiego je wykonano. Wybór właściwej opcji jest uzależniony od kilku czynników. Bardzo ważny jest rozmiar szafki, w której ma być osadzony zlew i dostępne miejsce. Zwróć też uwagę na liczbę komór. Do wyboru masz zlewozmywaki 1-, 1,5-, a także 2-komorowe.
Jeśli zaś chodzi o materiał, z którego wykonano zlew, to do najbardziej praktycznych zdecydowanie możemy zaliczyć ceramikę. Zlewozmywaki ceramiczne są niemal niezniszczalne. Wyróżnia je wysoka odporność na gwałtowne zmiany temperatur, przypadkowe uderzenia czy zarysowania. Bardzo łatwo można też utrzymać je w nienagannej czystości.
O czym musisz pamiętać, montując zlew pod oknem?
Decydując się na umieszczenie zlewozmywaka pod oknem, musisz upewnić się, czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie praktyczne. Weź pod uwagę, że w tej strefie kuchni nietrudno o zachlapanie. Właśnie dlatego musisz mieć pewność, że Twój parapet został wykonany z materiału, który poradzi sobie z wilgocią.
Pamiętaj o tym, że mimo obecności zlewu okno kuchenne powinno się swobodnie otwierać. Kluczowe będzie więc dopasowanie odpowiedniej armatury. Na rynku znajdziesz m.in. specjalne baterie podokienne, które umożliwiają swobodne otwieranie i zamykanie okna. Cechą, która je wyróżnia, jest możliwość złożenia ich w taki sposób, by nie przeszkadzały w otwieraniu skrzydła.
Montaż zlewu pod oknem wiąże się z koniecznością rezygnacji z ustawienia suszarki na naczynia w pobliżu komory lub nad nią. Na szczęście nie musi być to duży problem. Wystarczy, że zdecydujesz się na zakup zlewozmywaka z ociekaczem. Możesz też wyposażyć zlew w specjalne miski ociekowe, które z pewnością ułatwią suszenie naczyń.
Zlew pod oknem – aranżacje
Na montaż zlewozmywaka pod oknem zwykle decydują się właściciele nowoczesnych, skandynawskich lub minimalistycznych wnętrz. Takie rozwiązanie świetnie prezentuje się m.in. w kuchni w kształcie litery “U” i optycznie ją powiększa. To oznacza, że może być zastosowane nawet w niewielkich kuchniach, w których każdy centymetr ma znaczenie. Zlew pod oknem daje mnóstwo ciekawych możliwości aranżacji parapetu. Możesz ustawić na nim m.in. doniczki ze świeżymi ziołami, dzięki czemu kuchnia zyska przytulny charakter.
Planując aranżację kuchni ze zlewem pod oknem, warto pamiętać o zasadzie tzw. trójkąta roboczego. Trzy najważniejsze elementy wyposażenia, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak, powinny być umiejscowione w taki sposób, aby dostęp do każdej ze stref był łatwy. Warto przy tym trzymać się optymalnych odległości między sprzętami, czyli:
– 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewem,
– 120-210 cm pomiędzy kuchenką a zlewem,
– 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką.
Zlew w kuchni pod oknem bez wątpienia przyciąga wzrok. Właśnie dlatego powinien być nie tylko praktyczny, ale też designerski. Zadbaj więc o to, by pasował do pozostałych elementów wyposażenia i dopełniał całą aranżację. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności i wyróżniającym się wyglądzie, zdecyduj się na montaż zlewozmywaka ceramicznego SystemCeram. Wybierz kolor pasujący do wystroju Twojego wnętrza, dobierz do niego praktyczną baterię podokienną i ciesz się funkcjonalną kuchnią!