Jak uszczelnić zlewozmywak z blatem? Poznaj nasze rady

0
Jak uszczelnić zlewozmywak z blatem? Poznaj nasze rady

 

Na skuteczny montaż zlewozmywaka składa się wiele czynników. Poza odpowiednim osadzeniem go w blacie istotnym krokiem jest też jego prawidłowe uszczelnienie. Brak szczelności może spowodować nagromadzenie się wody i w efekcie uszkodzenie blatu, szczególnie jeśli jest on wykonany z drewna. Co więcej, w nieszczelnych miejscach może pojawić się pleśń i grzyb. Zatem, jak uszczelnić zlewozmywak z blatem? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

 

Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę?

Rynek oferuje kilka rodzajów zlewozmywaków, które możesz uwzględnić w aranżacji swojej kuchni. Oferty są zróżnicowane, a produkty różnią się między sobą wielkością, materiałem, z którego są wykonane i liczbą komór. Nie da się ukryć, że obecnie niezwykle popularne są zlewozmywaki ceramiczne, występujące w wielu odsłonach, wyróżniające się nieco innym sposobem montażu. Najpopularniejsze zlewozmywaki to:

– wpuszczane w blat,

– podwieszane,

– zintegrowane z blatem,

– nakładane na blat.

Bez względu na to, na jaki rodzaj zlewozmywaka się zdecydujesz, w każdym przypadku niezbędne jest prawidłowe uszczelnienie. Musisz jednak wiedzieć, że może ono przebiegać nieco inaczej w przypadku zlewu nakładanego na blat, a inaczej – w zlewozmywakach podwieszanych.

 

Jak uszczelnić zlewozmywak z blatem? Przygotuj odpowiednie narzędzia

Zanim przejdziesz do uszczelniania zlewu, musisz go oczywiście zamontować. Sprawdź więc dokładnie, czy masz wszystkie elementy potrzebne do osadzenia go w blacie i podłączenia go do instalacji wodnej, czyli syfon i rury. Następnie zabezpiecz meble przed ewentualnym uszkodzeniem i zabrudzeniem ich powierzchni. W kolejnym kroku zwróć uwagę na to, czy przygotowany wcześniej otwór na zlewozmywak w blacie jest prawidłowo zabezpieczony przed wilgocią.

Jak uszczelnić zlewozmywak z blatem? Przede wszystkim przygotuj niezbędne akcesoria, czyli:

– silikon sanitarny, klej lub pastę uszczelniającą,

– papier ścierny,

– ręczniki papierowe,

– wodę z płynem do naczyń.

Jeśli otwór pod zlew nie został wcześniej dostatecznie zabezpieczony, konieczne jest nałożenie na krawędzie silikonu.

 

wpuszczany w blat

Jak uszczelnić zlewozmywak wpuszczany w blat?

Zlewozmywak nakładany na blat wybiera się najczęściej – wiąże się to ze stosunkowo łatwym montażem i możliwością dopasowania go do każdego rodzaju powierzchni. Jak uszczelnić taki zlew z blatem? To bardzo proste. Czytaj dalej – przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

1. Upewnij się, że otwór w blacie jest prawidłowo przygotowany – wystarczy, że przymierzysz do niego zlewozmywak.

2. Po wycięciu otworu w blacie mogły pozostać niewielkie nierówności – wyszlifuj je papierem ściernym i nałóż na nie cienką warstwę silikonu.

3. Obróć zlew do góry dnem – nałóż na jego brzegach silikon sanitarny, najlepiej bezbarwny, na około 5 mm od krawędzi.

4. Osadź zlewozmywak w przygotowanym otworze i delikatnie go dociśnij, aby wszystkie krawędzie przylegały do blatu.

5. Nadmiar silikonu usuń za pomocą ręcznika papierowego.

6. Odczekaj kilka minut, aż silikon wyschnie.

Gotowe!

 

podwieszany pod blatem

Jak uszczelnić zlewozmywaki podwieszane pod blatem?

Montaż zlewozmywaka podwieszanego pod blatem jest nieco trudniejszy. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że nie każdy blat nadaje się do instalacji takiego zlewu – najlepiej wówczas postawić na blat kompozytowy lub kamienny. Jak uszczelnić zlew podwieszany z blatem? Zanim przykręcisz zlewozmywak, nałóż na jego kołnierz cienką warstwę silikonu, kleju lub pasty uszczelniającej. Następnie zamontuj zlew i usuń nadmiar preparatu. Warto jednak zaznaczyć, że montaż i uszczelnienie zlewozmywaka podwieszanego najlepiej zlecić fachowcowi.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak uszczelnić zlewozmywak z blatem. Pamiętaj, że tylko dzięki zachowaniu szczelności Twój blat może wyróżniać się nienaganną kondycją przez lata. Poszukujesz zlewu, który uzupełni aranżację Twojej kuchni? Koniecznie sprawdź ofertę naszego e-sklepu!

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl