Jak zamontować syfon do zlewu? Instrukcja krok po kroku

0
Jak zamontować syfon do zlewu? Instrukcja krok po kroku

Syfon jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego zlewozmywaka. Poszczególne modele różnią się między sobą parametrami czy budową, jednak sposób instalacji jest we wszystkich bardzo podobny. Czy wiesz, że możesz sobie z tym poradzić samodzielnie, bez pomocy fachowca? W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak zamontować syfon do zlewu krok po kroku – sprawdź!

Dlaczego prawidłowy montaż syfonu do zlewu jest ważny?

Syfon to jeden z najważniejszych elementów zlewozmywaka. Jest niezbędny, niezależnie od tego, ile komór ma zlew i z jakiego materiału jest wykonany. Łączy się z otworem przelewowym i z odpływem umieszczonym na dnie komory zlewozmywaka. Dzięki temu pozwala pozbyć się wody po zmywaniu, zabezpieczając przy tym kuchnię przed zalaniem. Nie są to jednak jedyne funkcje syfonu. W prawidłowo zamontowanym syfonie zawsze znajduje się woda. Umożliwia to skuteczne blokowanie nieprzyjemnych zapachów.

Co jest potrzebne do zamontowania syfonu?

Zanim przejdziesz do samodzielnego montażu syfonu, upewnij się, czy w zestawie, który wybrałeś, znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Każdy komplet wygląda podobnie i zwykle składa się z:

– odpływu,

– rozetki przelewu ze śrubą,

– przelewu (z możliwością podłączenia zmywarki),

– rurki do przelewu,

– pokrętła do otwierania i zamykania korka,

– syfonu końcowego.

Potrzebne są też narzędzia. Niezbędny jest śrubokręt, klucz nasadowy i francuski, a także piłka do cięcia plastiku. Jeśli zajdzie konieczność skrócenia rur, do wygładzania odciętych części przyda Ci się też papier ścierny. Na montaż syfonu do zlewu zabierz także miskę. Zanim odkręcisz wodę, koniecznie podstaw ją pod syfon.

Jak zamontować syfon do zlewu? Instrukcja krok po kroku

Złożenie i podłączenie syfonu nie jest trudnym zadaniem. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, zapoznaj się z instrukcją producenta wybranego przez Ciebie egzemplarza. Następnie upewnij się, że masz pod ręką niezbędne narzędzia. Jak zamontować syfon do zlewu? Podążaj za naszą instrukcją:

  1. Chwyć sitko i umieść pod nim uszczelkę. Zamocuj kielich odpływu w otworze zlewozmywaka, pomagając sobie śrubokrętem.
  2. Jeżeli wybrałeś korek automatyczny, to zamontuj pokrętło, które służy do otwierania i zamykania otworu odpływowego. Nie zapomnij o montażu uszczelek przy pokrętle.
  3. Przykręć przelew górny we właściwym miejscu. W kolejnym kroku połącz jego rurę z odpływem dolnym.
  4. Sprawdź, czy rury mają właściwą długość. Jeśli nie, to przytnij je piłką po tej stronie, na której znajdzie się nakrętka z uszczelką. Pamiętaj o zeszlifowaniu nierówności.
  5. Umieść uszczelki na rurach w odpowiednich miejscach.
  6. Przejdź do dokręcenia nakrętek do odpływu dolnego i rury kanalizacyjnej. Sprawdź mocowanie.
  7. Jeżeli w Twojej kuchni znajduje się zmywarka, podłącz jej wąż we właściwym miejscu.
  8. Sprawdź mocowanie wszystkich elementów i szczelność rur oraz przepływu wody. Postaraj się zamknąć sitko i napełnić komorę wodą, aby sprawdzić, czy przepływ działa prawidłowo.
  9. Otwórz sito i sprawdź, czy instalacja jest szczelna.
  10. Gotowe!

Jak zamontować syfon do zlewu dwukomorowego?

Wiesz już, jak zamontować syfon do zlewu jednokomorowego. Warto jednak pamiętać o tym, że coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są zlewozmywaki wyposażone w 1,5 lub 2 komory. Instalacja syfonów w tych modelach przebiega bardzo podobnie jak w przypadku zlewów 1-komorowych. Proces ten wymaga jednak uwagi i dokładności. Po dokręceniu syfonu do otworu odpływowego w zlewie pamiętaj o tym, by tę samą czynność wykonać z drugim otworem. Po zamocowaniu obu części syfonu przejdź do podłączenia rur odpływowych. Upewnij się, że układ jest szczelny.

Jeżeli Twoją kuchnię zdobi zlewozmywak 1,5-komorowy, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamocowanie odpływu w większej z komór. W przypadku zlewu 2-komorowego wybierz tę komorę, z której zamierzasz korzystać częściej.

Na co musisz zwrócić zwrócić uwagę, wybierając syfon do zlewu?

Wiesz już, że syfon to jeden z najważniejszych elementów każdego zlewozmywaka. Aby mógł pełnić swoje funkcje, musi być nie tylko prawidłowo złożony i zamontowany, ale także odpowiednio dopasowany do zlewu. Ważny jest też materiał, z jakiego go wykonano. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie syfonu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego – dlaczego? Jest solidny i wytrzymały. Jego dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena.

Materiał to jedno – dostępne na rynku syfony różnią się między sobą także budową. W sklepach znajdziesz m.in. syfony butelkowe. Są dość wąskie, przez co stosunkowo często się zapychają. Zdecydowanie praktyczniejsze są modele w kształcie litery “U” – są dostępne w naszym e-sklepie. Wygrywają drożnością oraz wydajnością w odprowadzaniu wody i zanieczyszczeń.

Montaż syfonu do zlewu nie jest trudny. Warto jednak pamiętać o tym, że wymaga dokładności. Instalując ten element, zacznij od zapoznania się z instrukcją producenta. Dzięki niej z pewnością świetnie sobie poradzisz. Jeżeli poszukujesz wytrzymałych syfonów, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Przygotowaliśmy w niej modele idealnie dopasowane do naszych ceramicznych zlewozmywaków. W asortymencie znajdziesz też uniwersalne syfony z odejściem na ścianę, które nie zabierają cennego miejsca w szafce. Sprawdź!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl