Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat? Poznaj nasze wskazówki

1
Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat? Poznaj nasze wskazówki

 

Choć współczesne kuchnie wyposażone są zazwyczaj w zmywarki, nadal ich nieodłącznym elementem jest funkcjonalny i pasujący do designu zlewozmywak. Asortyment sklepów jest ogromny – zlewy różnią się między sobą materiałem, z jakiego są wykonane, wielkością, ilością komór i sposobem montażu. Najczęściej wybór pada na zlewozmywaki wpuszczane w blat. Jak należy je poprawnie zamontować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

 

O czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem montażu?

Zlewozmywaki wpuszczane w blat cieszą się dużą popularnością, co niewątpliwie jest wynikiem stosunkowo dużego wyboru produktów i wiąże się z możliwością montażu na każdym rodzaju blatu. Zanim jednak przejdziesz do osadzenia swojego nowego zlewu, warto wykonać kilka czynności, które sprawią, że montaż będzie szybszy i skuteczniejszy. Upewnij się zatem, czy:

– ustawiłeś wszystkie szafki w kuchni na docelowych pozycjach i są one dokręcone,

– prawidłowo osadziłeś blat – powinien być stabilnie przymocowany i wypoziomowany,

– przymierzyłeś zlewozmywak do blatu i dopasowałeś jego położenie względem krawędzi szafek i ścian.

 

Jakie narzędzia są niezbędne do prawidłowego osadzenia zlewozmywaka?

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat? Zacznij od skompletowania niezbędnych narzędzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najpotrzebniejszych:

– wyrzynarka – powinna być wyposażona w dobre ostrze, abyś nie poszarpał zbyt mocno krawędzi,

– papier ścierny – służy do wyrównania ewentualnych nierówności w otworze,

– poziomica – przyda Ci się do ustawienia poziomu szafek w kuchni,

– śrubokręt i klucz – będą potrzebne do skręcania uchwytów montażowych,

– silikon, klej lub pasta uszczelniająca – to preparat niezbędny do uszczelnienia zlewozmywaka z blatem.

 

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat? Instrukcja krok po kroku

Do przygotowania otworu pod zlew i osadzenia go w blacie nie potrzebujesz fachowca – z pewnością poradzisz sobie samodzielnie. Zatem, jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat?

1. Pracę rozpocznij od odrysowania szablonu na blacie. Większości producentów podaje wymiary wycięcia otworów w blacie, znajdziesz je na naszej streonie w kartach produktów zlewozmywaków.

2. Wytnij otwór. Pamiętaj, by robić to powoli i precyzyjnie. Weź pod uwagę, że lepiej jest wykonać zbyt małe wycięcie i ewentualnie je poprawić niż wykonać za duży otwór – w takim przypadku poprawki są już z reguły niemożliwe.

3. Zabezpiecz krawędzie otworu. Jeżeli pojawiły się nierówności, wyrównaj je papierem ściernym. Następnie nałóż na nie cienką warstwę silikonu, aby w trakcie eksploatacji blat nie nasiąkał wodą.

4. Przymierz zlewozmywak – umieść zlew w otworze i sprawdź, czy stabilnie w nim leży.

5. Uszczelnij zlewozmywak z blatem – w tym celu nałóż cienką warstwę silikonu na brzegi zlewu.

6. Osadź zlewozmywak – delikatnie dociśnij go do blatu w taki sposób, aby wszystkie krawędzie zlewu przylegały do powierzchni. Dociągnij uchwyty montażowe i usuń nadmiar silikonu.

Gotowe!

 

Montaż krok po kroku

KROK 2 KROK 3 KROK 4 KROK 5 KROK 6
sc sc sc sc sc

 

Jak podłączyć zlewozmywak do instalacji wodnej?

Prawidłowo osadzony zlewozmywak to połowa sukcesu – należy go jeszcze podłączyć do instalacji wodnej. Kupując zlewozmywak w naszym sklepie, otrzymasz w komplecie potrzebne do tego elementy. Niemniej, mogą przydać się jeszcze dodatkowe komponenty instalacyjne, takie jak kolanka, sztucery czy reduktory.

Nie zapomnij też o podłączeniu baterii!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zamontować zlewozmywak nakładany na blat. Świetnej jakości ceramiczne modele – dopasowane do Twoich potrzeb – znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu.

 

Błędnie nazewnictwo rodzaju montażu zlewozmywaków: NAKŁADANE to nie to samo co WPUSZCZANE w blat!

W materiałach internetowych jest bardzo dużo informacji o zlewozmywakach i sposobach ich montażu. W tej chwili najpopularniejszym sposobem w Polsce jest montaż zlewozmywaka poprzez wpuszczenie go od góry w uprzednio wycięty otwór w blacie, nazywany wpuszczanym w blat. Niestety bardzo często pojawia się błędne nazewnictwo wynikające z braku fachowej wiedzy i zamiast nazywać zlewozmywaki wpuszczanymi w blat pojawia się nazwa zlewozmywaka nakładanego. Nakładany na blat to zupełnie inna kategoria zlewomywaków, która istniała w przestrzeni w Polsce jakieś 30 lat temu. Był to zlewozmywak, przeważnie stalowy lub emaliowane, montowany całościowo na wolnostojącej szafce bez żadnego blatu po obrysie zlewozmywaka. Zlewozmywaki nakładane na szafkę miały standardowe wymiary pasujące do wymiarów szafki, tz. 60x80 oraz 50x80.

 

 różnica

 

 

Komentarze do wpisu (1)

29 września 2022

dobrze że o tym piszecie, to ważne aby mieć dostęp do informacji sprawdzonych od fachowców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl